Navigácia

O škole

Školský vzdelávací program

SPOJENÁ   ŠKOLA  , Hradná  7 , K o m á r n o

Špeciálna základná škola s materskou školou  a

Základná škola  s materskou školou pri zdravotníckom zariadení

 

                                                                                   

 

 

 

Školský  vzdelávací program

 

Motivačný názov:  Vezmi ma za ruku . . .

 

 

 

 Motto: Čo chceš, aby žiaci vedeli,

              ukáž im to.

              Čo chceš, aby robili,

              urob to pred  ich očami.                                 

                                              J. A. Komenský

 

 

 

                                                    

 

 

  1. Identifikačné údaje školy

     

    1.1  Predkladateľ

SPOJENÁ   ŠKOLA  , Hradná  7 , K o m á r n o 

 s organizačnými zložkami  Špeciálna základná škola s materskou školou, Hradná 7, Komárno  a  Základná škola   s materskou školou pri zdravotníckom zariadení , Železničná 13, Komárno

IČO: 34041915

Riaditeľka školy:  Mgr. Oľga Tóth Kuruczová

Zástupkyňa riaditeľky:  PaedDr. Xénia Getlerová

Kontakty:  tel. / fax:  035 7713 178 / 035 7714 320

E-mail: sshradnakn@gmail.com , www.spojenaskolakn.edupage.org

 

  1. Zriaďovateľ

     

    Okresný  úrad  Nitra

    Štefánikova trieda 69, 949 01  Nitra

    Kontakt: 037 6549 381

     

  2. Školský vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím

     Stupeň vzdelania: ISCED 1 –  primárne vzdelávanie

    Dĺžka štúdia a formy výchovy a vzdelávania  :

     

     A variant -  dĺžka štúdia 9 rokov

     B variant – 10 rokov

     C variant – 10 rokov

    V každom variante je možnosť zriadenia prípravného ročníka

     

    Vyučovací jazyk: slovenský

    Druh školy: štátna

     

    Formy štúdia: - denná

                          -individuálna forma vzdelávania – 2 hodiny / týždeň

                              -osobitný spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky v zahraničí v zmysle §

                           23 písm. b) školského zákona

     

    Stupeň dosiahnutého vzdelania:

    1. A variant - primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z. – absolvovaním 9. ročníka ŠZŠ, dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED 1).

     

    2. B variant - primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z.- absolvovaním 10. Ročníka ŠZŠ, dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED 1).

     

    3.C variant -  primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z.- absolvovaním 10. ročníka ŠZŠ , dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED 1).

     

    Bezbariérovosť:

    Škola má vybudovaný bezbariérový vstup.

    Na poschodie, do učební sa osoby s obmedzenou pohyblivosťou môžu prepraviť šikmou schodiskovou plošinou.

    V škole sa nachádza bezbariérové sociálne zariadenie.

 

 

  1. Platnosť dokumentu :  od 1.9.2016

     

    Školský vzdelávací program bol prerokovaný pedagogickou radou : 13.09.2016

Školský vzdelávací program ( ďalej ŠkVP) bol prerokovaný v školskej  rade : 28.10.2016    

 

            

 

 

 

                                                                            

2. Charakteristika  školy

       2.1 Veľkosť školy

Spojená škola v Komárne je málotriedna špeciálna základná škola spojená z dvoch organizačných zložiek:

a) Špeciálna základná škola s materskou školou  , Hradná 7 , Komárno

Špeciálna základná škola (ďalej ŠZŠ) má päť tried v ktorých prebieha výchovno-vzdelávacia činnosť vo variante A  ,variante B a  variante C .

Žiaci variantu A sa vzdelávajú v prípravnom až v 9. ročníku ŠZŠ. Žiaci  variantu B a C sa vzdelávajú  v nižšom, strednom, vyššom  a pracovnom stupni, tzn. v prípravnom až desiatom ročníku. Väčšina žiakov navštevujúcich školu je z Komárna a  blízkeho okolia.  Školu navštevujú aj  žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Priemerný počet žiakov v triede so vzdelávacím  variantom A je 8 žiakov, so vzdelávacím variantom B a C  8 žiakov.

Pri ŠZŠ je zriadené jedno oddelenie školského klubu detí, ktoré navštevujú žiaci vzdelávacieho variantu A a B.

Cieľom ŠZŠ je poskytnúť žiakom s mentálnym postihnutím optimálnu a efektívnu výchovno-vzdelávaciu starostlivosť s maximálnym využívaním špeciálno-pedagogických metód a  foriem, pri využívaní zvýšeného  individuálneho prístupu pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia tak, aby si žiaci osvojili vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich profesionálnu prípravu, aby si vytvorili správne postoje a vzťahy k sebe samým, k ostatným ľuďom a životnému prostrediu, aby boli pripravení na praktický život v zmysle ich prirodzenej sociálnej integrácie v rozsahu svojho mentálneho postihnutia.

Špeciálna materská škola ( ďalej ŠMŠ)  má 1 triedu , ktorú  navštevujú deti s mentálnym postihnutím a deti s mentálnym postihnutím s pridruženým iným postihnutím. Deti môžu ŠMŠ navštevovať tri roky, pri odloženej školskej dochádzke štyri roky.

Cieľom ŠMŠ : je poskytnúť deťom s mentálnym postihnutím a aj v kombinácii s iným postihnutím  optimálnu a efektívnu výchovno-vzdelávaciu starostlivosť  s využitím špeciálno-pedagogických metód a foriem práce tak, aby boli schopní zaškolenia a začlenenia do školského výchovno-vzdelávacieho procesu.

Súčasťou školy je  výdajná školská kuchyňa , kde sa stravujú  deti, žiaci aj zamestnanci školy. Strava do výdajnej školskej kuchyne je dovážaná zmluvne zo Zariadenia školského stravovania Komenského 3 v Komárne.

b) Základná škola s MŠ pri zdravotníckom zariadení , Železničná 13, Komárno

 Základná škola pri zdravotníckom zariadení (ďalej ZŠ pri ZZ) je zriadená na pediatrickom a chirurgickom  oddelení Nemocnice For Life v Komárne. Navštevujú ju žiaci chorí a oslabení prijatí na pediatrické a chirurgické oddelenie. Sú zaradení do ročníkov podľa kmeňovej školy.

Jej cieľom je prostredníctvom špeciálno-pedagogických metód a foriem práce   a s prihliadnutím na zdravotný a emočný stav zabezpečovanie výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov školského veku počas hospitalizácie na pediatrickom a chirurgickom oddelení nemocnice.

Súčasťou ZŠ pri ZZ je školský klub detí . Do ŠKD pri ZZ sú zaradení všetci žiaci a študenti stredných škôl prijatí na pediatrické a chirurgické oddelenie.

 Materská škola pri zdravotníckom zariadení ( ďalej MŠ pri ZZ )je zriadená na pediatrickom a chirurgickom oddelení Nemocnice For Life v Komárne. Navštevujú ju deti choré a oslabené predškolského veku od troch rokov do začatia plnenia povinnej školskej dochádzky.

Jej cieľom je prostredníctvom špeciálno-pedagogických metód a foriem práce   a s prihliadnutím na zdravotný a emočný stav zabezpečovanie výchovno-vzdelávacieho procesu detí predškolského veku počas hospitalizácie na pediatrickom a chirurgickom oddelení nemocnice.

Súčasťou Spojenej školy je Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva.

Jeho cieľom je zabezpečovanie optimálneho rozvoja osobnosti a sociálnej integrácie prostredníctvom diagnostických, poradenských, terapeutických, psychologických, rehabilitačných a preventívnych  činností a súboru špeciálno-pedagogických intervencií deťom so zdravotným postihnutím, vývinovými poruchami a deťom  zo sociálne znevýhodneného prostredia.

      2.2  Materiálne a priestorovo – technické podmienky školy

Spojená škola sídli v jednoposchodovej typizovanej školskej budove so školskou telocvičňou.

V budove Spojenej školy sídli riaditeľstvo , ekonomická časť a organizačná zložka ŠZŠ s MŠ .

Na poschodí sa nachádza 5 tried ŠZŠ , 1 počítačová učebňa a 1 trieda na individuálne vzdelávanie. Triedy ŠZŠ sú priestorovo vyhovujúce, vybavené typizovaným školským nábytkom a spĺňajú psychohygienické požiadavky kladené na školu. Počítačová trieda je vybavená dostatočným počtom počítačov s pripojením na internet.

Na prízemí sa nachádza 1 trieda ŠMŠ, ktorá je primerane vybavená typizovaným nábytkom pre materské školy s primeraným technickým vybavením. Počítačová technika ŠMŠ s pripojením na internet je v osobitnej miestnosti bežne dostupná pre potreby ŠMŠ. Sociálne zariadenie je prispôsobené normám určeným pre MŠ . Vonkajšie relaxačné zariadenie je vybavené pieskoviskom, hojdačkami, dreveným domčekom  a preliezkami. Vonkajšie relaxačné zariadenie je oplotené.

Na prízemí sa ďalej nachádzajú : školská telocvičňa, školská dielňa, školská cvičná kuchyňa, výdajná školská kuchyňa, administratívne kancelárie a Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP).

Organizačná zložka ZŠ pri ZZ sídli na pediatrickom oddelení Nemocnice For Life v Komárne , kde má k dispozícii jednu učebňu vhodne vybavenú nábytkom ako aj počítačovou technikou s prístupom na internet. Výchovno-vzdelávacia činnosť na chirurgickom oddelení je prevádzaná individuálne pri lôžkach pacientov.

MŠ pri ZZ sídli na pediatrickom oddelení  Nemocnice For Life  v Komárne. Výchovno-vzdelávacia činnosť je prevádzaná v priestoroch jedálne , kde je nábytok prispôsobený deťom predškolského veku. Počítačová technika MŠ s pripojením na internet je voľne dostupná v triede ZŠ pri ZZ. Výchovno-vzdelávacia činnosť na chirurgickom oddelení je prevádzaná individuálne pri lôžkach detských  pacientov.

2.2.1 Škola a životný priestor, rozdelenie, úlohy

Vnútorné prostredie  -  triedy: vytvárať estetické prostredie tried  žiackymi prácami ,

                                     - chodby: zabezpečovať tematicky ladené informačné panely

a informovať o činnosti a úspechoch žiakov, školy ,

Vonkajšie prostredie  - školský dvor, areál školy: využívať na rekreačné  a výchovno- 

                                     vzdelávacie  účely pre deti ŠMŠ a žiakov ŠZŠ a ŠKD,

- postupne zveľaďovať  estetické prostredie školského dvora,

Sociálne prostredie - systematickým výchovným pôsobením budovať u detí a žiakov                            správne postoje a vzťahy k sebe samým, k svojim spolužiakom, k pedagógom a ostatným zamestnancom školy, ako i k životnému prostrediu.

       2.2.2 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

Jednou z najdôležitejších úloh školy je zabezpečiť pre žiakov a zamestnancov školy bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch školy. Na začiatku školského roka na prvej triednickej hodine a na prvých vyučovacích hodinách jednotlivých predmetov sú žiaci poučení o dodržiavaní zásad bezpečnosti práce  a ochrany zdravia. Ďalej sú preukázateľne oboznámení so školským poriadkom.

Za nevyhnutnosť považujeme pravidelné kontroly BOZP v priestoroch školy predovšetkým komisiou BOZP, ktorá je na tento účel vytvorená, zabezpečovaním predpísaných revízií a odstraňovaním zistených nedostatkov , ako i účasť na pravidelných  školeniach  BOZP pre zamestnancov školy. Bezpečnosť a ochranu zdravia zaručuje aktívna ochrana žiakov pred úrazmi a dostupnosť prvej pomoci. V škole sa nachádzajú lekárničky s potrebným vybavením predovšetkým v priestoroch telocvične, dielne, zborovne a výdajnej kuchyni. V celom areáli školy platí zákaz fajčenia, pitia alkoholu a používanie iných škodlivín.

 

Bezpečné prostredie -  v triedach , na chodbách a v ostatných priestoroch školy, 

                 Úlohou je:   -  zabezpečovať vyhovujúce bezpečnostné podmienky ,

                                      -    vykonávať kontroly BOZP a odstraňovať zistené nedostatky ,

            Školenia BOZP -     pravidelne školiť zamestnancov školy  odborníkmi BOZP a PO

                 Úlohou je:   -   poučovať žiakov o bezpečnostných predpisoch spojených  

                                           s výchovno-vzdelávacím procesom ,

      2.3  Charakteristika pedagogického zboru

a) Pedagogickí zamestnanci

spĺňajú kvalifikačné požiadavky špeciálneho pedagóga- psychopéda  stanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi,

preukazujú odborné a osobnostné spôsobilosti, ktoré využívajú v špeciálno - pedagogickej

praxi, v komunikácii s deťmi a so žiakmi, pri ich motivácii, diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedneho kolektívu detí a žiakov,

majú záujem o celoživotné vzdelávanie v odbornej oblasti ako aj v osobnostnom raste,

ako súčasť kolektívu pedagógov sú schopní vzájomnej efektívnej a empatickej komunikácie, spolupráce, tímovej práce a kooperatívneho riešenia problémov.

 

ŠZŠ :  Výchovno–vzdelávaciu činnosť ŠZŠ zabezpečuje 6  kvalifikovaných učiteľov s   kvalifikáciou v odbore - pychopéd, logopéd.

ŠKD: Výchovnú činnosť zabezpečuje kvalifikovaná vychovávateľka so špeciálnou pedagogikou.

ŠMŠ: Výchovno–vzdelávaciu činnosť zabezpečujú dve  kvalifikované učiteľky so špeciálnou pedagogikou.

ZŠ pri ZZ: výchovno–vzdelávaciu činnosť zabezpečuje jedna kvalifikovaná učiteľka so špeciálnou pedagogikou.

MŠ pri ZZ: výchovno–vzdelávaciu činnosť zabezpečuje jedna kvalifikovaná učiteľka so špeciálnou pedagogikou.

ŠKD pri ZZ: výchovnú činnosť zabezpečuje kvalifikovaná vychovávateľka so špeciálnou pedagogikou.

b) Vedúci pedagogickí zamestnanci

svojimi manažérskymi, organizačnými a pedagogickými schopnosťami vytvárajú predpoklady pre fungujúci, motivovaný spolupracujúci kolektív s profesionálnou klímou a podporujúcim prostredím,

starajú sa o svoj odborný a osobnostný rast, ako aj o rast  všetkých členov kolektívu

a vytvárajú pre to optimálne  podmienky.

 

  1.  Charakteristika  detí a žiakov  a organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu

    Deti  v ŠMŠ majú diagnostikované mentálne  zaostávanie, postihnutie ako samostatnú diagnózu, alebo v kombinácii s iným druhom postihnutia. Z dôvodu ľahšej adaptácie sa deti prijímajú na čas adaptačného pobytu a po zadaptovaní môžu navštevovať ŠMŠ pravidelne denne alebo  na dohodnutý čas. Deťom s autizmom a inými pervazívnymi poruchami sa poskytuje individuálna výchovno-vzdelávacia starostlivosť v dohodnutom čase.

    Väčšina žiakov ŠZŠ  má diagnostikované mentálne postihnutie ľahkého stupňa ako samostatnú diagnózu.  U niektorých žiakov sa mentálne postihnutie kombinuje s telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s poruchami správania a autizmom. Žiaci s uvedeným postihnutím sa vzdelávajú vo variante A.

    Žiaci, ktorí majú diagnostikované mentálne postihnutie stredného stupňa ako samostatnú diagnózu , alebo v kombinácii s iným postihnutím sa vzdelávajú vo variante B.

    Žiaci, ktorí majú diagnostikované mentálne postihnutie ťažkého a hlbokého stupňa ako samostatnú diagnózu, alebo v kombinácii s iným postihnutím  sa vzdelávajú vo variante C.

    Vyučovanie v ŠZŠ je organizované dennou formou v triedach,  vyučovacou jednotkou je vyučovacia hodina, ktorá trvá 45 minút. Posledná vyučovacia hodina je skrátená na 40 minút. Vyučovanie sa začína o 8,00 hod. a riadi sa rozvrhom zvonenia v súlade s psychohygienickými normami.

    Individuálnou formou štúdia možno vzdelávať žiakov, ktorí majú vydané rozhodnutie o takejto forme štúdia na základe odporúčania pediatra . Týmto žiakom škola zabezpečuje individuálne vzdelávanie – najmenej 2 hodiny týždenne.

  2. Prijímanie  detí a žiakov do školy

    Do ŠMŠ sa môžu prijať deti s rôznym stupňom mentálneho postihnutia, prípadne v kombinácii s iným postihnutím na základe písomnej  žiadosti   zákonného zástupcu , podľa § 5 ods.3. písm. a) zákona NR SR č.  596/2003 Z.z. o štátnej správe  v školstve a školskej samospráve  a o zmene a doplnení niektorých  zákonov  v znení neskorších predpisov, podľa § 28 ods. 12 zákona NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a  § 7 vyhlášky č. 322/2008 Z.z. o špeciálnych školách a po preukázateľnom zdravotnom znevýhodnení.

     Do ŠZŠ sa môžu prijať žiaci s rôznym stupňom mentálneho postihnutia , prípadne v kombinácii s iným druhom postihnutia na základe § 5 ods.3 písm. a)  zákona NR SR  č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení neskorších predpisov, a v zmysle § 7 ods. 3 vyhlášky  MŠ SR č. 322/2008 Z.z. o špeciálnych školách a na základe zdravotného znevýhodnenia zdokumentovaného vo vyplnenom tlačive  „Návrh na prijatie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do špeciálnej školy , do špeciálnej materskej školy, do materskej školy, do základnej školy a do strednej školy“.

    Do MŠ , ZŠ a ŠKD pri zdravotníckom zariadení sú prijímané hospitalizované deti a žiaci  pediatrického a chirurgického oddelenia  so súhlasom ošetrujúceho lekára.

  3. Dlhodobé projekty

    Škola sa v roku 2004 zapojila do projektu Infovek v rámci ktorého sa učitelia ďalej vzdelávali v oblasti využívania IKT na vyučovaní. Toto vzdelávanie zabezpečilo ich ďalší odborný rast a bolo prínosom hlavne pre výchovno – vzdelávací proces ako i odborný osobnostný a vzdelanostný rast učiteľov.

     Ďalším dôležitým prínosom projektu Infovek bolo zriadenie počítačovej triedy a jej využívanie nielen pre záujmovú činnosť , ale aj  činnosť edukačnú, relaxačnú a diagnostickú. V projekte Infovek škola naďalej pracuje.

    V roku 2009 sa škola opäť zapojila do projektu v oblasti IKT – národného projektu Modernizácia  vyučovania, s cieľom ďalšieho  skvalitňovania edukácie, postupného odborného rastu pedagógov v tejto oblasti  a s cieľom vytvorenia profilu absolventa ŠZŠ s kľúčovými kompetenciami na skvalitnenie života prostredníctvom počítačovej gramotnosti. Prínosné bolo zriadenie druhej počítačovej triedy  na edukačnú činnosť ŠZŠ.

    Od roku 2007 sa v triede ŠMŠ a a prípravnom a prvom ročníku ŠZŠ realizuje projekt environmentálnej a zdravotnej výchovy – Adamko hravo  zdravo . Hravou formou sa tu deti a žiaci oboznamujú so základmi správnej životosprávy  a správneho životného štýlu, na príbehoch Adamka sa učia riešiť životné situácie humanistickou a tolerantnou cestou  a učia sa základom ochrany živej a neživej prírody.

    Od roku 2009 sa ŠMŠ a MŠ pri ZZ zapojili do vzdelávacieho programu:  Digitálne technológie v MŠ  s cieľom skvalitnenia výchovno-vzdelávacieho procesu v MŠ a postupného budovania výpočtových technických zariadení v MŠ.

    V roku 2012 sa ŠZŠ zapojila do národného projektu Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov.

  4.  Spolupráca s rodičmi a inými subjektami

    Spojená škola je otvorená deťom aj rodičom  v  čase vyučovacom  i  mimo vyučovacom. Najväčší priestor pre spoluprácu s rodičmi majú  učitelia ŠMŠ , MŠ pri ZZ triedni učitelia  ŠZŠ , učiteľka ZŠ pri ZZ a výchovná poradkyňa , ktorí riešia každodenné výchovné , prípadne vyučovacie problémy, kvalitu dochádzky, prospech a predprofesionálne poradenstvo  so zákonnými zástupcami formou  denných stretnutí, plenárnych, triednych a konzultačných rodičovských združení ako i formou individuálnych pohovorov v ovzduší vzájomnej dôvery.

     Škola vytvára priestor na spoluprácu s inými školami podobného typu za účelom získavania nových skúseností, nápadov v oblasti metód či foriem práce, efektívneho výchovného pôsobenia na žiakov a deti a spolupráce s rodičmi.

    Priestor sa vytvára  na spoluprácu aj  s Centrom voľného času, mestskou s knižnicou, s občianskymi združeniami, políciou a inými, hlavne kultúrnymi inštitúciami.

    Na zvýšenie odborného rastu a optimalizácii prístupu k výchovno-vzdelávacej práci,  pedagogickí zamestnanci  spolupracujú s odbornými zamestnancami CPPPaP, CŠPP, pediatrami , odbornými lekármi a pracovníkmi ÚPSVaR .                                                                                                                                  

  5.  Propagácia školy na verejnosti

    Propagácia školy prebieha  prostredníctvom reprezentovania detí a žiakov  školy na výtvarných , športových , hudobných  a vedomostných súťažiach.

    Propagácia školy prebieha aj prostredníctvom miestnych a regionálnych médií, s cieľom:

     -informovať verejnosť o aktuálnom dianí v škole , o akciách a prípadných úspechoch.

    Celoročne sa škola propaguje prostredníctvom webovej stránky školy, s cieľom :

     -poskytovať informácie o škole , výchove a vzdelávaní a CŠPP na webovej stránke :

        www.spojenaskolakn.edupage.org .

  1.   A/ Charakteristika školského vzdelávacieho programu pre žiakov s ľahkým 

stupňom mentálneho postihnutia

       3.1  Zameranie školy a stupeň vzdelania

Základnou filozofiou školy je snaha o osvojenie si komplexu poznatkov, zručností, hodnôt, postojov  umožňujúcich absolventovi školy konať a úspešne sa začleniť do spoločenských vzťahov, uplatniť sa v pracovnom , občianskom a osobnom živote, osobnostne sa rozvíjať a  kontinuálne pokračovať v ďalšom vzdelávaní .

Takto postavená filozofia školy priamo predurčuje zameranie  školy  na  podporu slovenského jazyka  prepojeného  s  kultúrnymi a spoločenskými  aspektmi  odrážajúcimi sa vo viacerých výchovno – vzdelávacích  oblastiach  

  • zrozumiteľné vyjadrovanie sa ústnou formou ,
  • jednoduché vyjadrovanie sa písomnou formou ,
  • kladné postoje k slovenskej literatúre, a čítanému slovu ,
  • komunikačné schopnosti v slovenskom jazyku formou IKT
  • schopnosť uplatňovať poznatky o prírode a spoločnosti
  • kultúrne prejavy v reči vo výtvarnom, pracovnom a pohybovom prejave,
  • kultúra ako naplnenie princípu prirodzenej sociálnej integrácie.

    Stupeň vzdelania : ISCED 1

    3.1.1 Profil absolventa

    Absolvent  primárneho vzdelávania pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia  ISCED 1 (  školského vzdelávacieho programu  ) so zameraním na podporu slovenského jazyka  prepojeného  s kultúrnymi a spoločenskými  aspektmi by si mal osvojiť tieto kompetencie :

    a) Sociálne  a komunikačné kompetencie 

  • vyjadruje sa súvisle ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti,
  • rozumie obsahu písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať,
  • vie samostatne písomne komunikovať (nakoľko mu to umožňuje dosiahnutý

            stupeň vo vývine jemnej motoriky a aktuálna úroveň zrakovo-motorickej

            koordinácie),

  • dokáže určitý čas sústredene počúvať, prijať a rešpektovať názory iných ľudí,
  • je schopný vyjadriť svoj názor a obhájiť ho,
  • uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi,

učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi s ktorými prichádza do kontaktu,

  • rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne,
  • je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom,
  • rozumie bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne

adekvátne reagovať podľa svojich možností,

  • na základnej úrovni využíva technické prostriedky komunikácie,
  • chápe význam rešpektovania kultúrnej rozmanitosti, akceptuje a rešpektuje

multikultúrne odlišnosti detí a dospelých,

  • správa sa v skupine a kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem,
  • preberá spoluzodpovednosť za seba aj za činnosť skupiny,
  • nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými a udržiava

s nimi harmonické vzťahy.

 

b) Kompetencia  v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

  • dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych

pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne a abstraktné

myslenie,

  • rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied,
  • chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať

a objavovať vzťahy medzi predmetmi a javmi,

  • má získané poznatky o prírode a spoločnosti a vie ich vhodne uplatňovať,
  • má vytvorené vedomie o ekológii, je zodpovedný voči prírode, chápe význam

             potreby ochraňovať prírodu pre budúce generácie.

 

c) Kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií

  • prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií,
  • vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa,
  • využíva rôzne možnosti zhromažďovania informácií z kníh, časopisov,

                 encyklopédií, z médií a internetu,

  • vie používať vyučovacie programy,
  • chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,
  • vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT.

 

d) Kompetencia  učiť  sa učiť

  • dokáže pracovať samostatne s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami,
  • ovláda algoritmus učenia sa a dodržiava ho,
  • získané vedomosti dokáže uplatniť v rozličných situáciách a podmienkach,
  • uvedomuje si význam učenia sa pre jeho následné uplatnenie sa na trhu práce,
  • prejavuje aktivitu v individuálnom i skupinovou učení,
  • hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých.

 

e) Kompetencia riešiť problémy

  • rozpozná problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, adekvátne

             svojej úrovni a skúsenostiam navrhuje riešenia na ich prekonanie,

  • dokáže popísať problém, skúša viaceré možnosti riešenia problému,
  • v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc,

f) Osobné, sociálne a občianske kompetencie

  • uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti,
  • dokáže odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,
  • uvedomuje si svoje práva a zároveň rešpektuje práva druhých ľudí,
  • má v úcte život svoj a aj iných a chráni ho,
  • pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných

            osôb,

  • je schopný počúvať, vysloviť svoj názor, rešpektuje názor iných ľudí,
  • dokáže spolupracovať v skupine, pracovať pre kolektív,
  • je tolerantný a ohľaduplný k iným ľuďom, k ich kultúre a vierovyznaniu,
  • uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným

            a aktívnym trávením voľného času,

  • uvedomuje si význam pozitívnej sociálno-emočnej klímy v triede a svojim

            konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom.

 

g) Kompetencie vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi

kultúry

  • dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom

           umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,

  • dokáže pomenovať základné druhy umenia,
  • pozná pravidlá spoločenského právania (etiketu),
  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,
  • ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,

            rešpektuje vkus iných ľudí,

  • uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,
  • cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,
  • prostredníctvom systematického budovania zodpovednosti, pozitívneho prístupu k práci a radosti zo školskej  práce viesť  budovaniu správnych postojov vedúcich ku kultúre organizácie a prežívania vlastného života,
  • má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.

 

     3.2 Výchovné a vzdelávacie stratégie

Školský vzdelávací program chápeme nie ako dokument, ale ako vyvíjajúcu sa  koncepciu ako budeme deti učiť a rozvíjať ich schopnosti, zručnosti  v konkrétnom učive. Stratégiou školy je popri bežných metódach vyučovania  využívať vhodné špeciálnopedagogické  a moderné metódy a formy práce, ktoré sú jedným z prostriedkov motivácie a tvorivosti žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese. Určujúcou metódou budú poznávacie metódy výučby: reproduktívna , verbálno-komunikatívna ,  výkladovo-ilustratívna. Jednou z najmodernejších metód  vyučovania , ktoré budeme aktívne využívať na vyučovaní je vyučovanie pomocou informačno -  komunikačných technológií.

K hlavným formám budú patriť

  • metodické formy a  to predovšetkým dialogické (rozhovor), výkladové (rozprávanie, objasňovanie), formy samostatnej práce žiakov (ústne a písomné prejavy a výtvarné , umelecké , praktické  práce a výrobky ,  projekty),
  • sociálne formy (frontálna, individuálna, skupinová práca),
  • organizačné formy (vyučovacia hodina, projekty, ).

Cieľom je  viesť žiakov k rozvíjaniu kľúčových kompetencií a  prepojeniu edukácie s praktickým životom.

Výchovno-vzdelávacie stratégie školy rozvíjajú kompetencie k učeniu, k riešeniu problémov, komunikatívnosti, sociálne a personálne, občianske a pracovné.

Žiakom ponúkame možnosť zapojiť sa do štyroch záujmových krúžkov: výtvarného, počítačového, športového a tvorivé dielne a  tiež  zapojiť sa do súťaží  výtvarného , speváckeho  a športového zamerania.

Podporujeme  vyučovanie pomocou didaktickej techniky s dôrazom na využívanie moderných IKT.  Úlohou je vybaviť žiakov  informačnou gramotnosťou.

Zvýšený dôraz kladieme na výchovu a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a slabo prospievajúcich  žiakov. Pre nich okrem zvýšeného individuálneho prístupu  a bežných foriem doučovania  sa bude aplikovať  výučba pestrými formami  s orientáciou na pozitívne hodnotenie  na zvýšenie vnútornej motivácie,  podporu samostatnosti  a stimuláciu ich osobnostného a sociálneho rozvoja .   

     3.3.Hodnotenie  žiakov a autoevalvácia školy

 

Pri hodnotení práce žiakov s mentálnym postihnutím  vychádza  učiteľ z Metodického pokynu č. 19/2015  na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie, vydaného MŠVVaŠ SR  pod číslom 2015-7248/8803:2-10E0 platného od 1.9.2015 a interným hodnotením .

Učiteľ vykonáva priebežné a súhrnné hodnotenie. Podklady na hodnotenie získava sústavným diagnostickým pozorovaním žiakov, systematickým sledovaním výkonov žiakov, rôznymi metódami preverovania vedomostí, analýzou výsledkov činností žiakov, rozhovormi so žiakom a jeho rodičom, konzultáciou s ostatnými pedagógmi, rešpektujúc  špecifiká  postihnutia a jedinečnosť osobnosti žiaka, taktiež vyjadrenia a doporučenia ostatných odborníkov – psychológa, lekára, špeciálneho pedagóga CŠPP.           

  

 3.3.1 Vnútorný systém hodnotenia a klasifikácie žiakov

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

Pri hodnotení práce žiakov sa budú  využívať tieto zásady a pravidlá:

a) hodnotenie priebehu a výsledkov vzdelávania žiakov musí byť:

  •         jednoznačné
  •         zrozumiteľné
  •         vecné
  •         všestranné
  •         pravidelné

b) hodnotenie vychádza z posúdenia miery dosiahnutia očakávaných výstupov formulovaných  v učebných osnovách jednotlivých predmetov v rámci školského vzdelávacieho programu, alebo formulovaných v individuálnom vzdelávacom pláne žiaka,

c) pri hodnotení žiakov dodržiava pedagogický zamestnanec tieto zásady,

  • primeranú náročnosť, objektivitu a pedagogický takt voči žiakovi,
  • je povinný oznámiť výsledok každého hodnotenia, hodnotenie

                  zdôvodniť, poukázať na klady a nedostatky,

  • učiteľ je za svoje hodnotenie zodpovedný, je povinný viesť sústavnú evidenciu o hodnotení žiakov,
  • správanie žiaka hodnotí zvlášť a jeho hodnotenie nesmie ovplyvniť hodnotenie vedomostí v jednotlivých predmetoch,
  • pri celkovom hodnotení učiteľ prihliada na mieru jeho úsilia, ktoré vynaložil na dosiahnutie výsledku, na zdravotný stav a prípadnú indispozíciu, ktorá by mohla viesť k zakolísaniu vo vzdelávacích výsledkoch,
  • informuje zákonného zástupcu s výsledkami hodnotenia vedomostí a správania.

     

    Hodnotenie žiakov ŠZŠ s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia sa bude vykonávať klasifikáciou.

    Hodnotenie žiakov ŠZŠ so stredným stupňom mentálneho postihnutia  sa bude vykonávať slovným hodnotením.

    Hodnotenie žiakov s  ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia sa bude vykonávať  slovným komentárom.

    3.3.2 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy

     

    Vnútorná školská kontrola sa zameriava  hlavne na tieto oblasti:

  • dodržiavanie a súlad učebných  osnov a tematických výchovno-vzdelávacích plánov,
  • dodržiavanie školského vzdelávacieho programu,
  • kontrola dosiahnutých výsledkov,
  • úroveň a výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu v jednotlivých predmetoch,
  • využívanie  špeciálno - pedagogických  metód  a foriem  práce s podporou IKT  podnecujúcich tvorivosť, aktivitu a samostatnosť žiakov,
  • dodržiavanie zásad vnútorného poriadku školy / príchod na pracovisko, nástup na vyučovacie hodiny, dodržiavanie dozorov, kontrola práce nadčas, dodržiavanie školských predpisov/.

     

    1. Hodnotenie školy

       

Cieľom hodnotenia práce školy je zistiť úroveň plnenia cieľov školy, ktoré si stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy, v pláne práce školy a v následne rozpracovaných úlohách, posúdenie, ako škola plní ciele, ktoré sú súčasťou  školského vzdelávacieho programu, špecifikovať oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré, slabšie výsledky a prijať návrhy riešenia.

Hodnotenie školy  sa každoročne premietne v Správe o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej  činnosti , ktorá bude zverejnená na webovej stránke školy, aby sa s výsledkami práce školy mohli oboznámiť rodičia žiakov a verejnosť podľa záujmu s cieľom  získať spätnú väzbu o kvalite školy.

     

       3.3.4 Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov

  Škola venuje pozornosť  a vytvára podmienky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov s cieľom sústavného nadobúdania, udržiavania, obnovovania, zdokonaľovania, rozširovania a dopĺňania profesijných kompetencií, a to prostredníctvom:

- adaptačného vzdelávania,

-  aktualizačného vzdelávania,

- inovačného vzdelávania, inovačného funkčného vzdelávania

- špecializačného vzdelávania,

- funkčného vzdelávania,

- kvalifikačného vzdelávania.

Vychádzajúc z akreditovaných ponúk vzdelávacích aktivít a z osobných plánov profesijného rastu pedagogických a odborných zamestnancov  si Spojená škola  stanovila tieto priority kontinuálneho vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov :

     Ukončiť  : - atestačné vzdelávanie  skúškou- 1. atestáciou 

     Pokračovať : -v  kvalifikačnom vzdelávaní – doplnkové pedagogické štúdium – asistent učiteľa

               -kvalifikačné vzdelávanie - Predškolská a elementárna pedagogika – asistent učiteľa

    Prihlásiť sa  a začať vzdelávanie:

                   -aktualizačné vzdelávanie – Komunikácia učiteľa vo vyučovacom procese –učiteľky ŠZŠ

                   -aktualizačné vzdelávanie – Využitie interaktívnej tabule vo vyučovacom procese-

                     učiteľka  ŠZŠ     

      -aktualizačné  vzdelávanie – Výtvarné techniky a ich uplatnenie pri rozvoji tvorivosti

       v edukačnom procese- učiteľka ŠZŠ

 

   -aktualizačné  vzdelávanie – Motivácia v práci pedagogického zamestnanca- učiteľka ŠZŠ

   -aktualizačné vzdelávanie – Aplikácia metód aktívneho učenia sa detí a žiakov zo SZP

     s dôrazom na rozvíjanie psychomotorických schopností a zručností- učiteľka MŠ pri ZZ

   -aktualizačné vzdelávanie – Metódy a formy práce podporujúce rozvoj myslenia

     a kreativity žiakov v škole – učiteľka MŠ pri ZZ

    -inovačné vzdelávanie – Voľný čas v teórii a praxi výchovy mimo vyučovania-  

      vychovávateľka ŠKD pri ZZ

    -predatestačné vzdelávanie a atestačné skúšky na 1. a 2. Atestáciu- učiteľky ŠZŠ

   -tvorivé aktivity - Inovácie a aktualizácie špeciálnopedagogickej odbornej činnosti - odborní

     zamestnanci CŠPP

-inovačné funkčné vzdelávanie – riaditeľka školy, zástupkyňa riaditeľky

 

     3.4.  Starostlivosť o žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

Škola sa stará o žiakov zo sociálne znevýhodneného  prostredia v duchu tolerancie, spolupatričnosti a  empatie, vytvárajúc kultúrne a podnecujúce podmienky, rešpektujúc § 107 zákona  NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov , v znení neskorších predpisov.

Učitelia rešpektujú obmedzenia podmienené znevýhodneným prostredím žiaka  ( rómske etnikum , sociálne znevýhodnené prostredie),  vyrovnávajú vplyv podmienok znevýhodneného prostredia zvyšovaním individuálneho prístupu k žiakovi ,  motivujú žiakov k lepším výchovno–vzdelávacím výsledkom  a hľadajú ďalšie  možnosti pozitívneho rozvoja znevýhodneného prostredia ( mimovládne organizácie , strediská ÚP SVaR  a pod.  ) .

     3.5  Začlenenie prierezových  tém do vyučovacieho procesu 

V zmysle nového školského vzdelávacieho programu sú prierezové témy začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov.

DOPRAVNÁ VÝCHOVA je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov ŠZŠ. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti vo všetkých vzdelávacích oblastiach (jazyk a komunikácia, matematika a práca s informáciami, príroda a spoločnosť, človek a hodnoty, umenie a kultúra, zdravie a pohyb)

Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje  v objekte školy, na vychádzkach ,  ale aj  v bezpečných priestoroch v okolí školy.

Environmentálna výchova sa prelína všetkými predmetmi, ale najmä vecným učivom , vlastivedou, pracovným vyučovaním,  etickou výchovou.

Cieľom je prispieť  k rozvoju osobnosti žiaka tak, že bude pociťovať potrebu  ochrany životného prostredia  v škole , v rodine a postupne na celom svete. Dôležité je, aby žiaci získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primerané a vhodné - chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám ale aj k zvieratám v prírode, starať sa o svoje okolie a pod..

Osobnostný  a sociálny rozvoj sa prelína všetkými obsahovými vzdelávacími oblasťami, pričom sa pri jej uskutočňovaní berú do úvahy aktuálne potreby žiakov. Najviac priestoru má v predmete etická výchova . Nevyhnutné je, aby sa všetky témy realizovali prakticky, prostredníctvom vhodných cvičení, modelových situácií, diskusií, hier a iných interaktívnych metód.

Ochrana života  a zdravia (OŽZ) sa realizuje na všetkých vyučovacích predmetoch a pomocou  samostatných organizačných foriem vyučovania – didaktických hier a účelového cvičenia. V rámci témy sa aplikuje učivo o ochrane človeka a prírody (OČP). Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.

Tvorba projektu a prezentačné zručnosti, táto nová  prierezová téma  spája jednotlivé kompetencie, ktoré chceme rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. Obsah je zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť žiaci využívať hlavne na dejepise, biológii,  geografii , informatike, ale aj v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti pri prezentácii svojej školy. Naučia sa s pomocou a vedením učiteľa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.

Mediálna výchova - Jedným z významných socializačných faktorov ovplyvňujúcich hodnoty, postoje a správanie jedinca sú médiá.

Cieľom prierezovej tematiky je, aby žiaci:

  • si postupne  osvojovali  zaobchádzanie s médiami ,
  • lepšie porozumeli pravidlám fungovania mediálneho sveta a primerane veku sa v ňom orientovali,
  • dokázali s pomocou učiteľa  posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesionálny rast,
  • dokázali si uvedomiť  za pomoci učiteľa  negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať.

     

    Multikultúrna výchova je začlenená do humanitných a spoločenskovedných predmetov. Jednotlivé prvky multikultúrnej výchovy však rozvíjame aj v prírodovedných predmetoch napr. pri výučbe slovenského jazyka .

    Cieľom prierezovej témy multikultúrna výchova je výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokáže s ich príslušníkmi konštruktívne komunikovať a spolupracovať.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    3.6  Vzdelávacie oblasti

    Vzdelávacie oblasti vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií

     

Vzdelávacia oblasť    

Vyučovacie predmety

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

Rozvíjanie  komunikačnej  schopnosti

Rozvíjanie  grafomotorických  zručností

Matematika a práca s informáciami 

Matematika

Informatická výchova

Človek a príroda

Vecné učenie

Fyzika

Chémia

Biológia

Človek a spoločnosť

Vlastiveda

Dejepis

Geografia

Občianska náuka

Človek a hodnoty

Etická výchova

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

Výtvarná výchova

Zdravie a pohyb

Telesná  a športová výchova

 

     3.7 Charakteristika , špecifiká a dĺžka výchovy a vzdelávania , podmienky prijímania

     3.7.1  Špecifiká výchovy a vzdelávania

Dieťa s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s odloženou povinnou školskou

dochádzkou sa môže vzdelávať v prípravnom ročníku, po absolvovaní ktorého môže

žiak pokračovať v primárnom vzdelávaní na takom type školy, pre ktorý má

predpoklady.

Dôležité postavenie vo výchovno-vzdelávacom procese má pracovné vyučovanie,

čomu musí zodpovedať materiálno-technické a priestorové vybavenie školy.

V prípade ťažkosti pri osvojovaní si predpísaného učiva je možné žiakovi vypracovať

individuálny vzdelávací program z jedného alebo viacerých predmetov, podľa ktorého

sa vzdeláva a postupuje do vyššieho ročníka.

Žiakovi s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia a narušenou komunikačnou

schopnosťou (symptomatickou poruchou reči) poskytuje individuálnu alebo skupinovú

logopedickú terapiu školský logopéd.

Žiaci s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia môžu byť vzdelávaní

a) v špeciálnych základných školách,

b) v špeciálnych triedach pre žiakov s mentálnym postihnutím v základnej škole,

c) v triedach základnej školy spolu s inými žiakmi, t.j. v školskej integrácii (podľa § 94

ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z.).

-v zmysle §24 ods. 1. A 2  zákona č. 245/2008 Z.z.  riaditeľka školy môže rozhodnúť o individuálnom vzdelávaní:

a)ak žiakovi jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole

b)žiakovi prvého ročníka  ZŠ

c)žiakovi, ktorý bol vzatý do väzby.

V rozhodnutí o individuálnej forme vzdelávania  v zmysle písm. a) riaditeľka určí týždenný rozsah vyučovacích hodín . Vzdelávanie sa uskutočňuje  vo všetkých predmetoch okrem : hudobnej výchovy, výtvarnej výchovy, telesnej výchovy , etickej výchovy, občianskej náuky.

 

3.7.2  Dĺžka výchovy a vzdelávania

Špeciálna základná škola - variant A má deväť ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného

ročníka.

 

3.7.3  Podmienky prijímania

Do ŠZŠ sa prijíma žiak na  základe diagnostických vyšetrení a so súhlasom rodiča.

Žiak sa do školy prijíma na základe rozhodnutia  o prijatí .

Pred prijatím sa vykoná diagnostické vyšetrenie  v zariadení výchovného poradenstva a prevencie a jeho zdravotné znevýhodnenie sa zdokumentuje v Návrhu na prijatie žiaka so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami .

Na základe vstupného diagnostického vyšetrenia a po prerokovaní v pedagogickej rade možno zaradiť žiaka do vyššieho ročníka , pričom fyzický vek žiaka nesmie byť nižší než fyzický vek žiakov tohto ročníka .

 

 

 

 

 

   3.8 Učebný plán ŠZŠ  A variant

Štátny vzdelávací program doplnený o predmety školského vzdelávacieho programu :

 

ISCED 1

Rámcový učebný plán pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

Vzdelávacia    oblasť

Predmet  /  ročník

Pr.r.

1. r.

2.r.

3.r.

4.r.

5.r.

6.r.

7.r.

8.r.

9.r.

       Spolu         

Jazyk

a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

 

8

8

8

7

6

6

5

5

5

58

Rozv. komunik. schopností

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Rozv. grafomot. zručností

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Matematika  a práca s  informáciami

Matematika

3

4

4

4

4

4

4

4

4

4

39

Informatika

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

5

Človek

a príroda

Vecné učenie

1

1

1

1

 

 

 

 

 

 

4

Fyzika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

Chémia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

1

Biológia

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

Človek

a spoločnosť

Vlastiveda

 

 

 

 

2

2

3

 

 

 

7

Dejepis

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

Geografia

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

Občianska náuka

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

3

Človek

a hodnoty

Etická výchova

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

5

Človek a svet

práce

Pracovné vyučovanie

1

1

2

3

4

4

4

4

4

4

31

Umenie

a kultúra

Hudobná vých.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

10

Výtvarná vých.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

10

Zdravie  a pohyb

Telesná vých.

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

20

Povinná časť

 

18

18

19

20

21

22

23

24

24

25

214

Voliteľné

 

2

4

4

4

4

4

3

4

4

4

37

Povinná časť a voliteľné spolu

 

20

22

23

24

25

26

26

28

28

29

251

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Voliteľné predmety v súlade so zameraním školy boli pridelené  navýšením časovej dotácie k povinným učebným predmetom nasledovne :

Prehľad voliteľných predmetov v školskom vzdelávacom programe

Vzdelávacia oblasť

Predmety

Pr. r.

1.r.

2.r.

3.r.

4.r.

5.r.

6.r.

7.r.

8.r.

9.r.

    Spolu

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk

a komunikácia

 

 

 

 

1

1

1

2

2

2

10

Matematika a práca

s informáciami

Matematika

 

 

 

1

1

1

1

1

1

1

7

Človek a príroda

Vecné učenie

1

1

1

1

 

 

 

 

 

 

4

Človek a spoločnosť

Vlastiveda

 

 

 

 

1

1

 

 

 

 

2

Človek a svet páce

Pracovné vyučovanie

1

2

2

1

 

 

 

 

 

 

5

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Zdravie a pohyb

Telesná výchova

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

7

Voliteľné predmety spolu

 

2

4

4

4

4

4

3

4

4

4

37

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príloha:

 3.9 Učebné osnovy školského  vzdelávacieho programu k jednotlivým   

              učebným predmetom

 

Učebné osnovy k jednotlivým predmetom vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu . V predmetoch kde bola navýšená časová dotácia sa upravuje kvalita výkonu žiakov.

Učebné osnovy tvoria samostatnú časť školského vzdelávacieho  programu a majú túto štruktúru :

 

  1. charakteristika predmetu a jeho význam v obsahu vzdelávania
  2. rozvíjajúce ciele
  3. obsah učiva
  4. výchovno-vzdelávacie ciele učiva
  5. rozsah učiva

     

     

    Poznámka:

    Prílohy k ŠkVP sú prístupné v riaditeľni Spojenej školy.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  1. B./  Vzdelávací program pre žiakov so stredným stupňom mentálneho

postihnutia pre primárne vzdelávanie

 

4.1 Ciele výchovy a vzdelávania

Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je

  • rozvíjať kognitívne a psychomotorické procesy, všestrannú komunikáciu,
  • rozvíjať individuálne schopnosti a predpoklady mentálne postihnutých žiakov tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré dokážu využiť v osobnom živote,
  • zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej integrácie do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou,
  • podnecovať žiakov k mysleniu na podklade názoru a k riešeniu problémov,
  • učiť žiakov chrániť si svoje zdravie a zdravie iných.

     

    4.2 Stupeň vzdelania

    Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím, dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.

    4.3 Profil absolventa

    Absolvent primárneho stupňa vzdelania má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovednej a kultúrnej gramotnosti na elementárnej úrovni.

    Absolvent programu primárneho vzdelávania pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia disponuje na primeranej úrovni s nasledujúcimi kľúčovými kompetenciami:

    – vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti,

    – rozumie obsahu jednoduchého písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať,

    – zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu

    – je schopný vyjadriť svoj názor,

    – uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi s ktorými prichádza do kontaktu,

    – dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie,

    – rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied,

    – chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi,

    – využíva  základné formy informačnej a komunikačnej technológie,

    – ovláda elementárne spôsoby práce s počítačom,

    – ovláda základy čítania, písania, počítania a využíva ich k svojmu vzdelávaniu,

    – dokáže pracovať s pomocou s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami,

    – dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov,

    – uvedomuje si, že má svoje práva a aj povinnosti.

     

     

     

     

     

     

    4.4 Vzdelávacie oblasti

    Obsah primárneho vzdelávania pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je rozdelený do vzdelávacích oblastí, ktoré vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií.

    VYUČOVACIE PREDMETY VO VZDELÁVACÍCH OBLASTIACH PRE ŽIAKOV SO STREDNÝM STUPŇOM MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE S VYUČOVACÍM JAZYKOM SLOVENSKÝM

     

VZDELÁVACIA OBLASŤ

VYUČOVACIE PREDMETY

JAZYK A KOMUNIKÁCIA

SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

ROZVÍJANIE KOMUNIKAČNEJ SCHOPNOSTI

ROZVÍJANIE GRAFOMOTORICKÝCH ZRUČNOSTÍ

MATEMATIKA A PRÁCA S INFORMÁCIAMI

MATEMATIKA

INFORMATIKA

ČLOVEK A PRÍRODA

VECNÉ UČENIE

ČLOVEK A HODNOTY

ETICKÁ VÝCHOVA

ČLOVEK A SVET PRÁCE

PRACOVNÉ VYUČOVANIE

UMENIE A KULTÚRA

HUDOBNÁ VÝCHOVA

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

ZDRAVIE A POHYB

TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA

 

4.5 Vzdelávacie štandardy

Pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia nie sú určené vzdelávacie štandardy.

 

4.6 Rámcové učebné plány

Rámcový učebný plán vymedzuje voliteľné hodiny, ktoré škola konkretizuje vo svojom školskom vzdelávacom programe nasledovne: navýši hodinovú dotáciu existujúcim vyučovacím predmetom ŠVP a/alebo vytvorí nový vyučovací predmet, ktorému pridelí časovú dotáciu. Poznámky k rámcovému učebnému plánu sú pre školu záväzné, môže si však v rámci svojho učebného plánu vytvoriť ďalšie poznámky podľa svojich potrieb a možností.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.6.1 Rámcový učebný plán pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia

pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským

 

 

Vzdelávacia oblasť

Vyučovací predmet

Ročník

Prípravný

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Σ

Jazyk a komunikácia

slovenský jazyk a literatúra

 

2

2

3

3

3

3

5

5

5

5

36

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

5

3

3

3

3

3

3

2

2

2

2

31

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

1

1

1

1

1

1

 

 

 

 

10

Matematika a práca s informáciami

matematika

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

33

informatika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

Človek a príroda

vecné učenie

1

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

29

Človek a hodnoty

etická výchova

 

 

 

 

 

1

1

1

1

1

1

6

Človek a svet práce

pracovné vyučovanie

4

4

5

5

5

5

5

5

5

5

5

53

Umenie a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

Zdravie a pohyb

telesná a športová výchova

3

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

43

Spolu

 

20

22

23

24

24

25

25

26

26

26

26

267

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Voliteľné predmety v súlade so zameraním školy boli pridelené  navýšením časovej dotácie k povinným učebným predmetom nasledovne :

 

Prehľad voliteľných predmetov v školskom vzdelávacom programe

Vzdelávacia oblasť

Predmety

Pr. r.

1.r.

2.r.

3.r.

4.r.

5.r.

6.r.

7.r.

8.r.

9.r.

10.r.

    Spolu

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk

a komunikácia

 

 

 

 

 

 

 

2

2

2

2

8

Rozvíjanie grafomotorických zručností

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Matematika a práca

s informáciami

Matematika

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Človek a príroda

Vecné učenie

 

1

1

1

1

1

1

 

 

 

 

4

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

 

 

1

1

1

1

1

 

 

 

 

5

Zdravie a pohyb

Telesná  a športová výchova

1

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

21

Voliteľné predmety spolu

 

2

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

42

                             

 

 

4.7 Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia

Vzdelávanie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke psychickej, fyzickej a emocionálnej, na kompenzáciu ich nedostatkov s cieľom optimálne ich pripraviť na praktický život, na schopnosť žiakov osvojiť si základy vzdelania a pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole.

Žiakovi so stredným stupňom mentálneho postihnutia a narušenou komunikačnou schopnosťou (symptomatickou poruchou reči) poskytuje individuálnu alebo skupinovú logopedickú terapiu školský logopéd.

Žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia môžu byť vzdelávaní

a) v špeciálnych základných školách,

b) v špeciálnych triedach pre žiakov s mentálnym postihnutím v základnej škole alebo v domove sociálnych služieb

c) v triedach základnej školy spolu s inými žiakmi, t.j. v školskej integrácii.

Pri výchove a vzdelávaní žiaka so stredným stupňom mentálneho postihnutia v školskej integrácii sa zadáva viac úloh na rozvoj kognitívnych procesov a psychomotorických zručností, ktoré sú potrebné pre ich praktický život. Vo výchovno-vzdelávacom procese sa často striedajú činnosti a pracovné tempo, zaraďujú sa krátke relaxačné prestávky. Treba oceniť aj malý úspech žiaka a tak ho motivovať k učeniu. Dávať možnosť žiakovi participovať na spoločných činnostiach triedy a podľa potreby mu poskytovať účinnú individuálnu pomoc. Zohľadniť motorickú instabilitu žiaka a minimalizovať nežiadúce prejavy správania. Na zabezpečení vzdelávacích potrieb žiaka s mentálnym postihnutím počas vyučovania participuje i špeciálny pedagóg alebo asistent učiteľa.

Pri vypracúvaní individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVP) je potrebné vychádzať zo Vzdelávacieho programu pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia, z jeho obsahu vzdelávania. Vo vyučovacích predmetoch hudobná výchova, výtvarná výchova, telesná a športová výchova je možné tohto žiaka vzdelávať podľa obsahu vzdelávania žiakov bežnej triedy. Ak je v týchto vyučovacích predmetoch potrebné žiakovi redukovať učivo, uvádza sa v jeho IVP. Predmet vecné učenie má žiak vtedy, keď majú žiaci bežnej triedy predmety prvouku, vlastivedu, prírodovedu.

Pri hodnotení žiaka sa postupuje podľa metodického pokynu na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím. Žiaka je možné hodnotiť aj slovným komentárom o dosiahnutých vzdelávacích výsledkoch bez vyjadrenia stupňov klasifikácie prospechu. V doložke vysvedčenia žiaka sa uvedie informácia, že žiak bol vzdelávaný podľa variantu B.“

4.8 Organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie

  • Dostatok času v dennom režime venovať jednotlivým zložkám tak, aby sa denne vystriedali všetky činnosti v primeranom rozsahu,
  • optimálny režim výchovno-vzdelávacej činnosti v súlade s vekovými možnosťami, špeciálnymi potrebami žiakov, zohľadnením dochádzajúcich žiakov v zhode s obsahom vzdelávania a vhodnými spôsobmi učenia,
  • optimálny režim života školy v súlade spotrebami žiakov a ich bezpečnosti (režim odpočinku, pohybový režim, stravovací a pitný režim, dodržiavaním hygieny, záujmová činnosť, mimoriadne situácie),
  • uplatňované metódy, formy a prístupy pri vzdelávacom procese, spôsob delenia tried, zlučovanie žiakov z rôznych ročníkov podľa platnej legislatívy.

    4.9 Povinné personálne zabezpečenie výchovy a vzdelávania

Efektívna realizácia Vzdelávacieho programu pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je podmienená potrebným personálnym zabezpečením podľa nasledujúceho rámca, pričom sa musí vychádzať z požiadaviek formulovaných v platnej legislatíve (Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch).

Vedúci pedagogickí zamestnanci

spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti, vykonali prvú atestáciu, spĺňajú podmienky dĺžky výkonu pedagogickej činnosti, ukončili funkčné vzdelávanie (najneskôr do troch rokov od ustanovenia do kariérovej pozície),

sú odborne pripravení na riadenie pracovnej skupiny a osvojené manažérske zručnosti uplatňujú pri riadení pracovného kolektívu,

podporujú a vytvárajú podmienky pre odborný rast a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov,

zabezpečujú podmienky pre dobrú klímu v oblasti personálnych vzťahov – vo vzťahu k žiakom, v rámci pedagogického zboru a vo vzťahu k rodičom a širšej komunite.

 

Pedagogickí zamestnanci

spĺňajú predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou,

preukazujú profesijné kompetencie pri práci so žiakmi, rodičmi,

uplatňujú zásady tímovej práce, kooperatívneho a konštruktívneho riešenia problémov.

Asistent učiteľa

spĺňa predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou. Pracuje v triede, ktorú navštevuje žiak alebo viac žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia, ak si to vyžaduje výchova a vzdelávanie príslušného žiaka v závislosti od závažnosti jeho postihnutia.

 

Odborní zamestnanci

Odborní zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon odbornej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou pri poskytovaní psychologickej, logopedickej, špeciálno-pedagogickej starostlivosti alebo výchovného a sociálneho poradenstva a prevencie.

Školský logopéd

 logopéd s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou platnou v rezorte školstva. Školský logopéd vykonáva odborné činnosti v rámci logopedickej diagnostiky, terapie a prevencie žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou. Poskytuje odborné poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom žiakov a pedagogickým zamestnancom školy.

 

Školský psychológ

 

vykonáva odborné činnosti v rámci psychologickej diagnostiky (okrem diagnostiky na účely prijatia žiaka do školy alebo na zmenu formy vzdelávania žiaka), na ktoré má oprávnenie podľa svojho vzdelania a v súlade s legislatívou platnou pre rezort školstva.

Pomocný zdravotnícky personál

-poskytuje individuálnu pomoc žiakovi so stredným stupňom mentálneho postihnutia pri sebaobsluhe.

 

4.10 Povinné materiálno-technické a priestorové zabezpečenie výchovy a vzdelávania

Dôležitou podmienkou pre uskutočňovanie Štátneho vzdelávacieho programu je primerané priestorové vybavenie školy a materiálno-technické vybavenie učebných priestorov.

Priestorové vybavenie

a) pre manažment školy

- kancelária riaditeľa a zástupcov riaditeľa školy,

- kancelária pre ekonomický úsek,

b) pre pedagogických zamestnancov školy

- zborovňa,

- kabinety pre učiteľov (priestor pre prípravnú prácu učiteľov a odkladanie pomôcok),

c) pre zamestnancov poskytujúcich odborné služby a pomoc pedagógom

- kancelárie pre prácu personálu poskytujúceho odborné služby a pomoc

pedagógom/žiakom,

d) pre nepedagogických zamestnancov školy

 

- kancelárie pre sekretariát a nepedagogických zamestnancov,

e) hygienické priestory

- sociálne zariadenia pre žiakov a zamestnancov,

- šatne alebo iné priestory na odkladanie odevov a prezúvanie obuvi ( na chodbe),

f) odkladacie a úložné priestory

- pre učebné pomôcky,

- didaktickú techniku,

- skladové priestory,

- archív,

g) informačno-komunikačné priestory

- knižnica/priestor pre knižnicu vybavený knižničným fondom, IKT zariadením

a pripojením na Internet ( trieda IKT)

h) učebné priestory (interné/externé)

- učebne (s priestorom pre relaxáciu a nenáročnú pohybovú aktivitu počas vyučovania),

- odborné učebne,

- špeciálne učebne pre vyučovanie jednotlivých zložiek pracovného vyučovania vybavené

vhodným náradím, prístrojmi a pomôckami ( dielňa, cvičná kuchyňa, pozemok),

- telocvičňa,

- školské ihrisko,

i) spoločné priestory

- školská budova,

- školská jedáleň alebo výdajná školská jedáleň,

- školský dvor,

- priestory pre školský klub detí,

- priestor pre riešenie zdravotných problémov, bezpodnetová miestnosť (malá špeciálna trieda).

4.11 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

Pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov vo výchove a vzdelávaní v škole i mimo školy postupuje škola podľa platnej legislatívy. Pri organizovaní výletov, exkurzií, školy v prírode, plaveckých a lyžiarskych výcvikov je dôležitou podmienkou informovaný súhlas zákonného zástupcu žiaka.

Zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a pedagogických pracovníkov pri vzdelávaní podľa platných noriem:

  • zdravé prostredie tried (nábytok zodpovedajúci výške žiakov, protišmyková podlaha, dostatočné denné svetlo, možnosť ochrany pred priamym slnečným svetlom, vetranie, osvetlenie, vykurovanie),
  • výrazné označenie všetkých nebezpečných predmetov a priestorov, pravidelná kontrola z hľadiska bezpečnosti,
  • lekárničky vybavené podľa predpisov na dostupných miestach, kontakty na RZP, linku dôvery, políciu,
  • dodržiavanie zákazu fajčenia, pitia alkoholu a používania iných omamných látok v škole a jej okolí a na všetkých akciách mimo priestoru školy organizovaných školou.

     

    4.12 Zásady a podmienky pre vypracovanie školských vzdelávacích programov

    Školský vzdelávací program (ŠkVP) pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je vypracovaný na základe tohto vzdelávacieho programu, ktorý je súčasťou Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) pre primárne vzdelávanie.

    ŠkVP je základným dokumentom školy, podľa ktorého sa uskutočňuje edukácia na danej špeciálnej základnej škole. Musí byť vypracovaný v súlade s platnou legislatívou a s príslušným ŠVP. Uvádza víziu, ciele, poslanie a zameranie konkrétnej školy s ohľadom na potreby žiakov. Reflektuje tiež možnosti obce a regiónu. Konkretizuje obsah vzdelávania ako profiláciu školy v učebnom pláne s využitím všetkých voliteľných hodín.

Na vypracovaní ŠkVP by sa mali podieľať všetci pedagogickí zamestnanci školy. Školský vzdelávací program vydáva riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy a rade školy a zverejní ho na prístupnom mieste.

 

Príloha:

 

OBSAH VZDELÁVANIA  PRE PRÍPRAVNÝAŽ 10. ROČNÍK  PRE ŽIAKOV SO STREDNÝM STUPŇOM  MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA

 

Učebné osnovy k jednotlivým predmetom vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu . V predmetoch kde bola navýšená časová dotácia sa upravuje kvalita výkonu žiakov.

Učebné osnovy tvoria samostatnú časť školského vzdelávacieho  programu a majú túto štruktúru :

 

  1. charakteristika predmetu a jeho význam v obsahu vzdelávania
  2. rozvíjajúce ciele
  3. obsah učiva
  4. výchovno-vzdelávacie ciele učiva
  5. rozsah učiva

     

     

     

    Poznámka:

    Prílohy k ŠkVP sú prístupné v riaditeľni Spojenej školy.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  1. C./  Vzdelávací program pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom

mentálneho postihnutia pre primárne vzdelávanie

 

5.1 Ciele výchovy a vzdelávania

Cieľom primárneho vzdelávania žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia je

  • umožniť žiakovi spoznávať svoje vlastné rozvojové možnosti, postupovať pri jeho vzdelávaní podľa vlastných schopností, individuálnym tempom,
  • prispievať k maximálnemu rozvoju osobnosti žiaka, primerane k jeho schopnostiam a predpokladom,
  • pripraviť žiaka na bežný život primerane k jeho schopnostiam.

     

    5.2 Stupeň vzdelania

    Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím, dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.

    5.3 Profil absolventa

    Absolvent by mal dosiahnuť čo najširší a najrozsiahlejší záber v jednotlivých oblastiach podľa

    jeho individuálnych psychických a fyzických možností a schopností.

    Čiastočne až úplne samostatne vykonávať sebaobslužné činnosti (signalizovať potrebu, hygienické návyky, spolupracovať pri obliekaní a vyzliekaní, stolovanie,...).

    Mať vybudované sociálne vzťahy v užšom (trieda, škola, učitelia, asistenti, spolužiaci atď.) a širšom (mimo zariadenia školy) sociálnom prostredí.

    Úroveň vedomostí je ovplyvnená individuálnymi možnosťami a schopnosťami žiaka (intelekt, pridružené postihnutia,...).

    Absolvent na základe výsledkov svojich individuálnych schopností sa môže zaradiť do praktickej školy (podľa možností a schopností jednotlivcov) .

    Absolvent programu primárneho vzdelávania disponuje v rámci svojich schopností týmito kľúčovými kompetenciami:

    vyjadruje sa ústnou, písomnou formou podľa svojich schopností, adekvátne stupňu postihnutia,

    v materinskom jazyku na prijateľnej úrovni rozumie hovorenému slovu (textu),

    dokáže určitý čas počúvať, reagovať a vyjadriť svoj názor,

    dokáže používať základné matematické myslenie na riešenie rôznych životných situácií podľa svojich schopností,

    využíva základné informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa,

    komunikuje pomocou elektronických médií s pomocou učiteľa,

    osvojuje si postupy potrebné na získavanie nových poznatkov,

    teší sa z vlastných výsledkov,

    vníma problémové situácie v triede, oboznamuje sa s nimi, s pomocou pedagóga sa ich pokúša

       riešiť,

uvedomuje si svoje vlastné potreby a využíva svoje možnosti,

je oboznámený so základnými pravidlami a zvykmi súvisiacimi s úpravou zovňajšku človeka.

 

 

 

5.4 Vzdelávacie oblasti

Obsah primárneho vzdelávania pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia je rozdelený do vzdelávacích oblastí, ktoré vychádzajú z obsahu vzdelávania a z kľúčových kompetencií.

 

VYUČOVACIE PREDMETY VO VZDELÁVACÍCH OBLASTIACH PRE ŽIAKOV S ŤAŽKÝM ALEBO HLBOKÝM STUPŇOM MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE

 

VZDELÁVACIA OBLASŤ

VYUČOVACIE PREDMETY

JAZYK A KOMUNIKÁCIA

ROZVÍJANIE KOMUNIKAČNEJ SCHOPNOSTI

ROZVÍJANIE SOCIÁLNYCH ZRUČNOSTÍ

ROZVÍJANIE GRAFOMOTORICKÝCH ZRUČNOSTÍ

MATEMATIKA A PRÁCA S INFORMÁCIAMI

MATEMATIKA

INFORMATIKA

PRÍRODA A SPOLOČNOSŤ

VECNÉ UČENIE

ČLOVEK A HODNOTY

ETICKÁ VÝCHOVA

ČLOVEK A SVET PRÁCE

PRACOVNÉ VYUČOVANIE

UMENIE A KULTÚRA

HUDOBNÁ VÝCHOVA

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

ZDRAVIE A POHYB

ZDRAVOTNÁ TELESNÁ VÝCHOVA

 

5.5 Vzdelávacie štandardy

Pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia nie sú určené vzdelávacie štandardy, čo vyplýva z charakteru postihnutia žiakov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.6.Rámcový učebný plán pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom slovenským

 

Vzdelávacia oblasť

Vyučovací predmet

Ročník

Prípravný

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Σ

Jazyk a komunikácia

rozvíjanie komunikačnej schopnosti

4

4

4

4

4

4

4

3

3

3

3

40

rozvíjanie sociálnych zručností

3

3

3

3

3

3

3

2

2

2

2

29

rozvíjanie grafomotorických zručností

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

22

Matematika a práca s informáciami

matematika

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

22

informatika

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

Človek a príroda

vecné učenie

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

Človek a hodnoty

etická výchova

 

 

 

 

 

 

 

1

1

1

1

4

Človek a svet práce

pracovné vyučovanie

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

33

Umenie a kultúra

hudobná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

výtvarná výchova

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

Zdravie a pohyb

zdravotná telesná

výchova

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

33

Spolu

 

20

20

20

20

20

20

20

20

20

20

20

220

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.6.1 Voliteľné predmety v súlade so zameraním školy boli pridelené  navýšením časovej dotácie k povinným učebným predmetom nasledovne :

Prehľad voliteľných predmetov v školskom vzdelávacom programe

Vzdelávacia oblasť

Predmety

Pr. r.

1.r.

2.r.

3.r.

4.r.

5.r.

6.r.

7.r.

8.r.

9.r.

10.r.

    Spolu

Jazyk a komunikácia

Rozvíjanie komunikačnej schopnosti

 

 

 

 

 

1

1

 

 

 

 

2

Rozvíjanie sociálnych zručností

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11

Rozvíjanie grafomotorických zručností

 

 

 

 

1

1

1

1

1

1

1

7

Matematika a práca

s informáciami

Informatika

 

 

 

 

 

 

 

0,5

0,5

0,5

0,5

2

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

1

1

1

1

 

 

 

0,5

0,5

0,5

0,5

6

Voliteľné predmety spolu

 

2

2

2

2

2

3

3

3

3

3

3

28

 

5.7 Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia

Žiaci s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia sa vzdelávajú podľa individuálnych vzdelávacích programov. Pri organizácii vyučovania sa odporúča predovšetkým blokové vyučovanie. Vyučovanie sa člení na vzdelávaciu a relaxačnú časť.

V prípade, že žiak zvládol obsah vzdelávania a splnil kritéria na prijatie do špeciálnej základnej školy - variant B, môže tam byť preradený.

Žiakovi s ťažkým stupňom alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia a narušenou komunikačnou schopnosťou (symptomatickou poruchou reči) poskytuje individuálnu alebo skupinovú logopedickú intervenciu školský logopéd.

Žiaci s ťažkým stupňom alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia môžu byť vzdelávaní

b) v špeciálnych základných školách,

c) v špeciálnych triedach pre žiakov s mentálnym postihnutím v základnej škole alebo v domove sociálnych služieb,

d) v triedach základnej školy spolu s inými žiakmi, t.j. v školskej integrácii.

 

Pri výchove a vzdelávaní žiaka s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia v školskej integrácii si charakter postihnutia žiaka vyžaduje intenzívnu pomoc špeciálneho pedagóga/asistenta učiteľa na vyučovaní.

Pri vypracovávaní individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVP) je potrebné vychádzať zo Vzdelávacieho programu pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia. Pri hodnotení žiaka sa postupuje podľa metodického pokynu na hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím. V doložke vysvedčenia žiaka sa uvedie informácia, že žiak bol vzdelávaný podľa variantu C.“

5.8 Organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie

Formy organizácie výchovy a vzdelávania

-dennou formou (poldenné v dopoludňajších hodinách v rozsahu piatich pracovných dní v týždni),

- formou individuálneho vzdelávania podľa individuálneho vzdelávacieho programu.

 

5.9 Povinné personálne zabezpečenie výchovy a vzdelávania

Efektívna realizácia Vzdelávacieho programu je podmienená potrebným personálnym zabezpečením podľa nasledujúceho rámca, pričom sa musí vychádzať z požiadaviek formulovaných v platnej legislatíve (Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch).

Vedúci pedagogickí zamestnanci

spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti, vykonali prvú atestáciu, spĺňajú podmienky dĺžky výkonu pedagogickej činnosti, ukončili funkčné vzdelávanie (najneskôr do troch rokov od ustanovenia do kariérovej pozície),

sú odborne pripravení na riadenie pracovnej skupiny a osvojené manažérske zručnosti uplatňujú pri riadení pracovného kolektívu,

podporujú a vytvárajú podmienky pre odborný rast a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov,

zabezpečujú podmienky pre dobrú klímu v oblasti personálnych vzťahov – vo vzťahu k žiakom, v rámci pedagogického zboru a vo vzťahu k rodičom a širšej komunite.

 

Pedagogickí zamestnanci

spĺňajú predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou,

preukazujú profesijné kompetencie pri práci so žiakmi, rodičmi,

uplatňujú zásady tímovej práce, kooperatívneho a konštruktívneho riešenia problémov.

 

Asistent učiteľa

spĺňa predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou

legislatívou. Pracuje v triede, ktorú navštevuje žiak alebo viac žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, ak si to vyžaduje výchova a vzdelávanie príslušného žiaka v závislosti od závažnosti jeho postihnutia.

 

 

 

Odborní zamestnanci

Odborní zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon odbornej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou pri poskytovaní psychologickej, logopedickej, špeciálno-pedagogickej starostlivosti alebo výchovného a sociálneho poradenstva a prevencie.

Školský logopéd

vykonáva odborné činnosti v rámci logopedickej diagnostiky, terapie a prevencie žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou. Poskytuje odborné poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom žiakov a  logopéd s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou platnou v rezorte školstva. Školský logopéd pedagogickým zamestnancom školy. Vyučuje vyučovací predmet Individuálna logopedická intervencia v prípade, že ho škola má zaradený do svojho školského vzdelávacieho programu.

 

Liečebný pedagóg

- vykonáva odborné činnosti v rámci terapeuticko-výchovnej činnosti žiakom s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia.

 

Rehabilitačný pracovník /Fyzioterapeut

- zabezpečuje podľa potreby žiakom špecifické cvičenia.

 

Pomocný zdravotnícky personál

- poskytuje individuálnu pomoc žiakovi s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia pri sebaobsluhe.

 

5.10 Povinné materiálno-technické a priestorové zabezpečenie výchovy a vzdelávania

Materiálno-technické vybavenie tried napomáha dosahovať stanovené ciele primárneho vzdelávania a zároveň podporuje komplexný proces výchovno-vzdelávacej rehabilitácie žiakov.

Dôležitá je úprava širšieho prostredia, jeho členenie na: relaxačnú časť, zmyslovú záhradu a fyzioterapeutickú časť.

Trieda nemôže mať charakter bežnej triedy, jej vybavenie musí zodpovedať stanoveným cieľom výchovno-vzdelávacieho procesu. Je nutné vybaviť ju základnými špeciálnymi učebnými pomôckami, na relaxačnú aj vzdelávaciu činnosť.

Vzdelávacie pomôcky - počítače, tablety, interaktívna tabuľa, hlavové ukazovátko, dotyková obrazovka, modelovacie hmoty, maliarske stojany, CD prehrávač, pracovné stoly, Orffovo inštrumentárium.

Špeciálne učebné pomôcky - hmatové dosky, zvukové zariadenia, prostriedky na uľahčenie komunikácie (piktogramy, obrázková abeceda, posunková reč, prstová abeceda), špeciálne počítačové doplnky.

Kompenzačné pomôcky - audiovizuálne pomôcky, stoličky Aris, invalidný vozík, chodítko, G-aparát, polohovacie stoly.

Relaxačné pomôcky - polohovacie ležadlá, vodná posteľ, pieskové stoly, masážne koberčeky, fit lopty.

Pomôcky osobnej hygieny - prebaľovacie lôžko, špeciálny zdvihák z vozíka na prebaľovacie lôžko.

Priestorové vybavenie

Pri priestorovom vybavení je potrebné rešpektovať závažnosť zdravotného stavu žiaka s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia vytvorením bezbariérových priestorov (toalety, nájazdy do vchodov, výťah – plošina a iné).

a) pre manažment školy

- kancelária riaditeľa a zástupcov riaditeľa školy,

- kancelária pre ekonomický úsek,

b) pre pedagogických zamestnancov školy

- zborovňa,

- kabinety pre učiteľov (priestor pre prípravnú prácu učiteľov a odkladanie pomôcok),

c) pre zamestnancov poskytujúcich odborné služby

- kancelárie pre prácu personálu poskytujúceho odborné služby a pomoc

pedagógom/žiakom,

- logopedická miestnosť s vybavením,

- samostatná rehabilitačná miestnosť,

d) pre nepedagogických zamestnancov školy

- kancelárie pre sekretariát a nepedagogických zamestnancov,

e) hygienické priestory

- sociálne zariadenia pre žiakov (s kompletným vybavením pomôckami osobnej

hygieny) a zamestnancov,

- šatne alebo iné priestory na odkladanie odevov a prezúvanie obuvi,

f) odkladacie a úložné priestory

- pre učebné pomôcky,

- didaktickú techniku,

- skladové priestory,

- archív,

g) informačno-komunikačné priestory

- knižnica/priestor pre knižnicu vybavený knižničným fondom, IKT zariadením

a pripojením na Internet

h) učebné priestory (interné/externé)

- učebne (s priestorom pre relaxáciu a nenáročnú pohybovú aktivitu počas vyučovania),

- odborné učebne (počítačová učebňa vybavená špeciálnymi pomôckami na ovládanie

PC),

- špeciálne učebne pre vyučovanie jednotlivých zložiek pracovného vyučovania,

- telocvičňa,

- školské ihrisko,

i) spoločné priestory

- školská budova,

- školská jedáleň alebo výdajná školská jedáleň,

- školský dvor,

- priestor pre riešenie zdravotných problémov, bezpodnetová miestnosť.

5.11Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

Zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a pedagogických pracovníkov pri vzdelávaní podľa platných noriem:

-zdravé prostredie tried (nábytok zodpovedajúci výške žiakov, protišmyková podlaha, dostatočné denné svetlo, možnosť ochrany pred priamym slnečným svetlom, vetranie, osvetlenie, vykurovanie),

-výrazné označenie všetkých nebezpečných predmetov a priestorov, pravideln kontrola z hľadiska bezpečnosti,

-lekárničky vybavené podľa predpisov na dostupných miestach, kontakty na RZP, linku dôvery, políciu,

-dodržiavanie zákazu fajčenia, pitia alkoholu a používania iných omamných látok v škole a jej okolí a na všetkých akciách mimo priestoru školy organizovaných školou.

 

5.12 Zásady a podmienky pre vypracovanie školských vzdelávacích programov

Školský vzdelávací program pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia je vypracovaný na základe tohto vzdelávacieho programu, ktorý je súčasťou Štátneho vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie.

Školský vzdelávací program je vypracovaný pre každého žiaka osobitne a tvorí súčasť IVP.

 

 

Príloha:

OBSAH VZDELÁVANIA PRE PRÍPRAVNÝ AŽ 10. ROČNÍK PRE ŽIAKOV ŤAŽKÝM ALEBO HLBOKÝM STUPŇOM MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA  S VYUČOVACÍM JAZYKOM SLOVENSKÝM

 

Učebné osnovy k jednotlivým predmetom vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu . V predmetoch kde bola navýšená časová dotácia sa upravuje kvalita výkonu žiakov.

Učebné osnovy tvoria samostatnú časť školského vzdelávacieho  programu a majú túto štruktúru :

 

  1. charakteristika predmetu a jeho význam v obsahu vzdelávania
  2. rozvíjajúce ciele
  3. obsah učiva
  4. výchovno-vzdelávacie ciele učiva
  5. rozsah učiva

     

     

     

    Poznámka:

    Prílohy k ŠkVP sú prístupné v riaditeľni Spojenej školy.

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola Hradná 7 Komárno
    Hradná č. 7, 94501 Komárno
  • 035 / 7713178
    0903705314

Fotogaléria